Η παροιμία «η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μία μέρα» κατά πάσα πιθανότητα βγήκε για να χαρακτηρίσει όλη την Ιταλία. Η αριστοτεχνική της όψη και τα περίτεχνα, μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας, κτίρια, δεν χωράνε προχειρότητα και σε προϊδεάζουν για το μεγαλείο της, από την πρώτη ματιά.Για να μπείτε άμεσα στο κλίμα της Ιταλίας, ξεκινήστε από το Μιλάνο όπου χτυπάει η καρδιά της μόδας όλου του κόσμου. Φωτογραφηθείτε με τα νέα σας σύνολα μπροστά στο Ντουόμο και, αν είστε λάτρης της φύσης, εκδράμετε στη λίμνη Κόμο. Δε θα το μετανιώσετε.Φυσικά, στη Ρώμη θα ζήσετε όλο το μεγαλείο της αρχαίας Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, ενώ το φαγητό δε θα σας απογοητεύσει πουθενά. Νιώστε δέος μέσα στο Κολοσσαίο, στο Πάνθεον και στη Ρωμαϊκή αγορά και κάντε μια στάση για δροσιστικό ποτό ή γλυκό στην Φοντάνα ντι Τρέβι. Περπατήστε στα Ρωμαϊκά δρομάκια μέχρι αργά το βράδυ και απολαύστε υψηλής ποιότητας «φαγητό δρόμου». Μέχρι να αναχωρήσετε θα αισθάνεστε ήδη πως παίζετε σε ταινία του Φελίνι.